ברירת-מחדל  |  English  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות למנהלים

 
קרן ליטאית חדשה לתשלום סמלי לניצולים מליטא

מידע שהתקבל בדוא"ל  מאת  מר אהוד מוזס מועידת תביעות , בתאריך 31 ינואר 2013לאחרונה פורסם כי לאחר שנים רבות של משא ומתן, הסכימה ממשלת ליטא להעביר תשלומי פיצויים בגין רכוש יהודי קהילתי. לצורך כך ייסדו קהילות ליטא היהודיות והארגון היהודי העולמי להשבת רכוש את הקרן לפיצויים מרצון טוב בגין נכסי דלא ניידי של קהילות יהודיות דתיות בליטא.
כמו כן פורסם כי הקרן קיבלה 3 מיליון ליטא (כ-1.1 מיליון דולר) שישמשו אותה להעברת תשלומי פיצויים סמליים וקטנים ליהודים שהתגוררו בתחומה של ליטא בתחילת מלחמת העולם השניה, אך הסכום המדויק של תשלומים אלה לא ייוודע אלא לאחר השלמת תהליך הגשת הבקשות. הקרן פרסמה שהיא צופה תשלום של כמה מאות דולרים בלבד לכל פונה שיימצא זכאי לפיצוי ושהיא מתכוונת לחלק את אותם התשלומים עוד בשנת 2013.

הקרן הליטאית פרסמה כי בכדי להיות זכאי לאותו תשלום סמלי יש להוכיח עמידה בקריטריונים הבאים:

           1.     הפונה חייב להיות בעל לאום היהודי.

               2.    הפונה חייב היה להתגורר בטריטוריה הנוכחית של ליטא במהלך מלחמת העולם השנייה או שנאלץ לעזוב את ליטא לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה.

               3.    אנשים בעלי לאום יהודי שהוגלו מליטא או שנרדפו בדרכים אחרות על ידי המשטר הסובייטי לפני ה- 22 ביוני 1941 עשויים להיות אף הם זכאים לתשלום זה.

כמו כן פרסמה הקרן כי רק פונים שהיו בחיים ב-19 ביולי 2012 עשויים להיות זכאים זכאים לקבל את הפיצוי הסמלי. במקרה של מותו של אדם לאחר ה- 19 ביולי 2012 רק יורשו החוקי זכאי לקבלת הפיצוי.
בנוסף לכך הקרן פרסמה כי קורבנות הנאצים הליטאים ששמותיהם במאגר המידע של ועידת התביעות (עקב כך שפנו אליה בעבר לקבלת פיצויים מאחת הקרנות שלה) קיבלו הודעה ישירות על ידי ועידת התביעות לפני ה- 31 בדצמבר 2012 שהם עשויים להיות זכאים לתשלום זה ושהם רק צריכים להסכים להעברת המידע לקרן הליטאית בהתאם לתנאיה וועידת התביעות תספק לקרן הליטאית את התיעוד הנחוץ לקרן לצורך אישור הפיצוי על ידי הקרן הליטאית.
חשוב לציין כי ועידת התביעות איננה הקרן הליטאית והמדובר בשני גופים שונים ומי שקובע את הקריטריונים, עוסק בטיפול בבקשות ויעביר את התשלומים לזכאים הינה הקרן הליטאית בלבד.
קורבנות נאצים ליטאים אחרים שאינם בבסיס הנתונים של ועידת תביעות או קורבנות של הכיבוש הסובייטי יצטרכו להגיש לקרן הליטאית טופס בקשה בצירוף ההוכחות לשם קבלת אותו הפיצוי.
המועד האחרון להגשת להגשת בקשות לקרן הינו ה- 30 ביוני 2013.
טופס בקשה לקרן הליטאית בשפה האנגלית ניתן להוריד מהאתר שלה בכתובת הבאהhttp://www.gvf.lt/files/application.pdf .
מידע נוסף לגבי הקרן ניתן לקרוא בשפה האנגלית בכתובת הבאהhttp://www.gvf.lt/english/payments/criteria.html .
מידע  בשפה עברית אמור להתפרסם בקרוב באתר של הקרן בכתובת הבאהhttp://www.gvf.lt/hebrew/index.html .
ניתן לפנות אל הקרן לפי הפרטים כדלהלן:

The Foundation for Disposal of Good Will Compensation for the Immovable Property of Jewish Religious Communities
Pylimo str. 4, LT-01117 Vilnius, Lithuania
+370 5 261 12 59
 info@gvf.lt
 www.gvf.lt

אזהרה: המידע נועד למטרות מידע והגברת מודעות לזכויות הניצולים בישראל ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם.
המידע יכול להשתנות עקב נסיבותיו המיוחדות של כל מקרה שלא נכללו בסקירה והחלטות חדשות של אותה הקרן.
המידע להלן איננו כולל את מלוא היקף הסוגיות המשפטיות או הנסיבות האישיות של יתר נרדפי הנאצים ואשר עלולות שלא להתאים לנסיבותיהם האישיות של קורבנות אחרים של רדיפות הנאצים. משום כך מומלץ לפנות לייעוץ משפטי או לרשות המוסמכת לפני ביצוע פעולה כלשהי בהסתמך על מידע זה. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקורא וכל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.


                                


                                  


תאריך ושעה
 


התחברות לחברים

[Top]                [Add to Favorites]               [Site Map]